Zwyrodnienie stawów - leczenie zachowawcze i operacyjne

Zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych, kolanowych i innych - leczenie zachowawcze (bezoperacyjne) i operacyjne

Leczenie dolegliwości bólowych stawów wywołanych zmianami zwyrodnieniowymi





ból kolana Lublin

Choroba zwyrodnieniowa stawów


Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka pacjentów głównie w wieku zaawansowanym. Niekiedy zmiany zwyrodnieniowe stawów mogą wystąpić także u ludzi młodych, szczególnie po przebytych urazach w obrębie stawów (artroza pourazowa) lub w wyniku patologii rozwojowych. Pacjenci najczęściej skarżą się na narastające dolegliwości bólowe szczególnie w trakcie ruchu. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do upośledzenia ruchomości stawu. Chrząstka stawowa tworząca okrywę chrzęstną kości tworzących dany staw jest chrząstką szklistą. Ma niewielki potencjał do naprawy. Zazwyczaj możliwe jest jedynie spowolnienie procesu jej niszczenia a w zaawansowanych stadiach konieczna bywa protezoplastyka zmienionych stawów (najczęściej protezoplastyka biodra, kolana).




artroza kolana Lublin

Zwyrodnienie stawu kolanowego (gonarthrosis)


W przebiegu artrozy kolana pacjenci skarżą się na ból kolana, często zlokalizowany „pod kolanem”. Dolegliwości bólowe nasilają się przy zginaniu kolana i w trakcie chodzenia. W wywiadzie często nie udaje się ustalić precyzyjnie momentu pojawienia się dolegliwości bólowych czy czynnika który wywołał ból (np. urazu). W zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych kolana dochodzi do obrzęku stawu, znacznego ograniczenia ruchomości i powstania przykurczów.


Zwyrodnienie stawu biodrowego (coxarthrosis)


Za dolegliwości bólowe stawów biodrowych u osób powyżej 50 roku życia najczęściej odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe w ich obrębie. Początkowo niewielkie dolegliwości bólowe zaczynają narastać. Pacjent zaczyna utykać, kończyna staje się krótsza a chory nie jest w stanie wykonywać czynności dnia codziennego ani aktywnie uprawiać sportu (np. jeździć na rowerze). Diagnostyka bólu w obrębie biodra wymaga różnicowania z innymi schorzeniami, niezwiązanymi bezpośrednio z patologią biodra, które mogą przyjmować maskę „bólu biodra”.


Diagnostyka zmian zwyrodnieniowych stawów


Podstawą w rozpoznawaniu mian zwyrodnieniowych stawów jest diagnostyka obrazowa w postaci badania RTG. W szczególnych przypadkach diagnostykę uzupełnia się i badania tomografii komputerowej, USG czy rezonansu magnetycznego. Czasem niezbędne jest wykonanie zdjęć tzw. sylwetkowych kończyn dolncyh żeby uwidocznić ich oś.


Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów


W leczeniu nieoperacyjnym szczególnie na wczesnym etapie choroby stosuje się m.in.:

• leczenie rehabilitacyjne (fizykoterapia i kinezyterapia)
• farmakoterapię ogólna
• farmakoterapię miejscową (iniekcje leków sterydowych tzw. blokady, osocza bobatopłytkowego (PRP), wiskosuplementację – podawanie preparatów kwasu hialuronowego)

Leczenie operacyjne zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych obejmuje m.in.:

• artroskopie
• osteotomie korekcyjne (wczesna artroza przedziału przyśrodkowego kolana)
• protezoplastyki wymienne jednoprzedziałowe lub całkowite